A West Side Sunday

Standard

Efter brunch, fika och lite shopping avslutade vi vår Upper West Side-söndag med att vandra downtown genom Central Park.

Först passerade vi sjön där söndagslediga New Yorkers, eller snarare semestrande turister, roar sig med att ro runt i båtar.

Sen letade vi oss fram till Belvedere Castle som ligger mitt i parken i höjd med 79:e gatan. Det är ett sevärt litet slott med utsiktsplats. Vi kom dit precis efter fem och då hade slottet stängt, annars kan man gå in och titta i det också. En rolig grej var att när vi såg Smurf-filmen senare på kvällen så har just det här slottet en stor plats i filmen, så det kändes rätt bra tajmat att vi besökt det tidigare på dagen.

Söndagar innebär ett extra myllrande liv i parken. Gatuartister, försäljare, konstnärer och allehanda hobbyakrobater försöker överrösta varandra till parkbesökarnas mer eller mindre entusiastiska gillande.

Där man vintertid brukar kunna åka skridskor hade de just nu ett litet nöjesfält.

Annons

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s