När skalvet inträffade satt vi i en taxi på väg att lämna Kalle vid busshållsplatsen. Vi märkte inte nåt förutom att det var trafikstockning, men what else in new?
När Kalle åkt och jag promenerade tillbaka genom Midtown så märktes tydligt att något hänt. Folk stod i mängder på gatorna, många höga byggnader hade evakuerats, ambulanser och poliser överallt och alla hade en mobiltelefon vid örat. Jag förstod på snacket vad som hänt. Vi märkte som sagt ingenting, men vi var på marknivå och det skakar och bullrar här för jämnan så det är inte så lätt att veta vad som är vad.
Det var visserligen det starkaste skalvet på östkusten på nästan hundra år, men jänkarna drar ju gärna på liiiite mer än vad det kanske finns fog för i såna här sammanhang.